Η “Ρητορική Τέχνη” συναντά τη Φιλοσοφία!

Την Παρασκευή 19/01/2024 εκπαιδευτικοί και μαθητές του 1ου ΓΕΛ Αλεξάνδρειας που συμμετέχουν στο πρόγραμμα σχολικών δραστηριοτήτων “Ρητορική Τέχνη” πραγματοποίησαν εκπαιδευτική εκδρομή στη Θεσσαλονίκη. Συγκεκριμένα συναντήθηκαν με τον καθηγητή Φιλοσοφίας του τμήματος Φιλοσοφίας και Παιδαγωγικής του Α.Π.Θ. , κ. Φιλήμονα Παιονίδη, ο οποίος αναφέρθηκε στη χρησιμότητα της κριτικής επιχειρηματολογίας και στη θέση της στην κοινωνία του σήμερα. Έδωσε οδηγίες στους μαθητές για τη σύνταξη και την κριτική αξιολόγηση επιχειρημάτων και δέχθηκε με προθυμία να απαντήσει στα ερωτήματα και τους προβληματισμούς τους.

Στη συνέχεια, οι μαθητές μας επισκέφθηκαν την Κεντρική Βιβλιοθήκη του Α.Π.Θ. όπου ξεναγήθηκαν στο χώρο από υπαλλήλους της Βιβλιοθήκης και θαύμασαν τις σπάνιες συλλογές βιβλίων που φυλάσσονται εκεί.

Τέλος, επισκέφθηκαν την Εταιρεία Μακεδονικών Σπουδών όπου παρακολούθησαν την παρουσίαση μιας συλλογής ιστορικών χαρτών που φιλοξενείται εκεί.

Οι μαθητές μας έφυγαν γεμάτοι με τις καλύτερες εντυπώσεις και με εμπειρίες πολύτιμες για την ενήλικη ζωή τους.