9o μαθητικό συνέδριο Πληροφορικής

Δύο πολύ αξιόλογες εργασίες παρουσίασε το 1ο Γενικό Λύκειο Αλεξάνδρειας στο 9ο Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής την Τετάρτη 26 Απριλίου. Το συνέδριο πραγματοποιήθηκε από 25 έως 28 Απριλίου 2017, με συμμετοχή πολλών σχολείων της Κεντρικής Μακεδονίας.

Η ομάδα των μαθητών Παναγιώτη Πετρίδη και Οδυσσέα Σαπόζνικοβ, παρουσίασε την εργασία “Μάθηση μηχανής – κάνοντας διάγνωση σε ασθενείς με καρκίνο του μαστού” (εφαρμογή και βελτίωση του μοντέλου πρόβλεψης Adaline σε γλώσσα C++), ενώ ο μαθητής Μπαμπαλής Θάνος παρουσίασε το «?Εξυπνο μπαστούνι για τυφλούς». Και οι δύο εργασίες απέσπασαν πολύ θετικά σχόλια από το προεδρείο και προσέλκυσαν το ενδιαφέρον του κοινού και των μέσων μαζικής επικοινωνίας.

Την επίβλεψη των δύο συμμετοχών είχε ο εκπαιδευτικός Πληροφορικής Ιωάννης Σιταρίδης.

Από τη συνέντευξη στα media