8ο Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής

Με δύο εργασίες συμμετείχε το 1ο Λύκειο Αλεξάνδρειας στο 8ο Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής που έλαβε χώρα στο συνεδριακό χωρο του Κέντρου Διάδωσης Επιστημών ΝΟΗΣΙΣ στις 20 Απριλίου 2016.

Συγκεκριμένα οι μαθητές της Α’ τάξης, Πετρίδης Παναγιώτης και Σαποζνίκοβ Οδυσσέας παρουσίασαν έναν αλγόριθμο δημιουργίας φωτορεαλιστικών εικόνων Raytracing σε γλώσσα C++, ενώ δύο άλλοι μαθητές της Α’ τάξης οι Μπαμπαλής Αθανάσιος και Κατρανίτσας Χρήστος παρουσίασαν ένα παιχνίδι σε Scratch με διαθεματικό ενδιαφέρον συνδυάζοντας προγραμματιστικές δεξιότητες με την αλλαγή νοοτροπίας και στάσεων σχετικά με την προστασία του περιβάλλοντος. Το παιχνίδι απευθύνεται σε μαθητές δημοτικού.

Την επιμέλεια των δύο συμμετοχών είχε ο καθηγητής πληροφορικής Ιωάννης Σιταρίδης.