Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία, το 1ο ΓΕΛ Αλεξάνδρειας πραγματοποίησε βιωματική δράση με τον Αθλητικό Σύλλογο «ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΤΥΦΛΩΝ» που ως στόχο είχε την ευαισθητοποίηση, την εξωστρέφεια και την ενσυναίσθηση της εκπαιδευτικής κοινότητας αναφορικά με ζητήματα ισότιμης πρόσβασης των ΑμεΑ. Συγκεκριμένα σε δύο τμήματα του σχολείου μας έγινε επίδειξη του αθλήματος GOALBALL ΤΥΦΛΩΝ και στη συνέχεια οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να συνυπάρξουν ,να αγωνιστούν με τους αθλητές ΑμεΑ και να γνωρίσουν από κοντά το παραολυμπιακό αυτό άθλημα. Ευχαριστούμε θερμά την ομάδα του Α.Σ «ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΤΥΦΛΩΝ» που δέχτηκαν την πρόσκληση μας και έζησαν οι μαθητές μας μοναδικές στιγμές και ευελπιστούμε σε νέες δράσεις και με άλλους φορείς ΑμεΑ .