Επίσκεψη στο ΚΕΠΕΑ Έδεσσας

Στις 28/2/2023, ημέρα Τρίτη, η περιβαλλοντική ομάδα του σχολείου μας επισκέφθηκε την Έδεσσα και συγκεκριμένα το ΚΕ.ΠΕ.Α Έδεσσας και τον υδροβιότοπο της λίμνης Βρυττών. Συμμετείχαν 23 μαθητές και μαθήτριες από την Α’ και τη Β’ τάξη και παρακολούθησαν το πρόγραμμα «Έργα  Θεού, έργα  ανθρώπων: Ο  υγρότοπος  Άγρα- Βρυττών- Νησίου» και ενημερώθηκαν για τη χλωρίδα και πανίδα του υδροβιότοπου. Οι συμμετέχοντες επισκέφθηκαν το μουσείο φυσικής ιστορίας Άγρα και είχαν την ευκαιρία να πραγματοποιήσουν ορνιθοπαρατήρηση με χρήση τηλεσκοπίου και να μελετήσουν την βιοποικιλότητα. Ακόμη συμμετείχαν σε χημικές αναλύσεις, μετρήσεις ph και του οξυγόνου νερού στο πεδίο του υδροβιότοπου, και δημιουργία φυτολογίου, μέσα από βιωματικά παιχνίδια.

Την ομάδα συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί Κούγκας Κ., Αγραφιώτης Α. και Μιχάκη Αι.