Ημερίδα διάχυσης αποτελεσμάτων Ευρωπαϊκών προγραμμάτων

Την Πέμπτη 22 Ιουνίου 2023 πραγματοποιήθηκε ημερίδα διάχυσης των αποτελεσμάτων των προγραμμάτων ERASMUS KA122 και e-Twinning με τίτλο «Live Healthy Be Happy!» που πραγματοποιήθηκαν κατά το σχολικό έτος 2022-23 στο 1ο Γενικό Λύκειο Αλεξάνδρειας.

Tο πρόγραμμα e-twinning παρουσίασαν οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί Αγραφιώτης Αντώνιος ΠΕ03 και Κοταμπίτση Μαρία ΠΕ06, ενώ το ERASMUS παρουσίασαν οι συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί Κούγκας Κωνσταντίνος ΠΕ04, Θεοδωρακόπουλος Πρόδρομος ΠΕ80, Μιχάκη Αικατερίνη ΠΕ04, Τσιαπανίτη Στέλα ΠΕ02 και Σιταρίδης Ιωάννης ΠΕ86. Επίσης η εκπαιδευτικός γαλλικής Καραβαδέ Μαρία παρουσίασε τους γλωσσικούς δεσμούς Ελλάδας Γαλλίας μέσα από γλωσσικά δάνεια όρων που χρησιμοποιούμε σε διάφορους τομείς της καθημερινής μας δραστηριότητας.

Στην εκδήλωση παρευρέθηκαν διευθυντές και εκπαιδευτικοί σχολείων της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης του Ν. Ημαθίας, μαθητές και γονείς.

Την Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ν.Ημαθίας εκπροσώπησε η υπεύθυνη προγραμμάτων σχολικών δραστηριοτήτων κυρία Λένα Δημητριάδου.