3ο Πανελλήνιο Μαθητικό Συνέδριο «Η θεολογία διαλέγεται με τον σύγχρονο κόσμο»

Το 1ο ΓΕΛ Αλεξάνδρειας συμμετέχει στο 3ο Πανελλήνιο Μαθητικό Συνέδριο «Η θεολογία διαλέγεται με τον σύγχρονο κόσμο» που θα διεξαχθεί φέτος στην Ξάνθη στις 18-19 Μαρτίου 2017. Το 3ο Πανελλήνιο Μαθητικό Συνέδριο είναι μία καινοτόμος δράση που υλοποιείται από το 1ο Πειραματικό ΓΕΛ Θεσσαλονίκης «Μανόλης Ανδρόνικος», με στόχο να δοθεί η δυνατότητα στους μαθητές να διερευνήσουν θεολογικά ζητήματα, να αναζητήσουν ήθη και έθιμα συνυφασμένα με τη θρησκεία τους, να μελετήσουν θέματα που άπτονται της επιστήμης, αλλά και της θρησκείας και να πάρουν θέση απέναντι σε κοινωνικά και άλλα προβλήματα της σύγχρονης εποχής εξετάζοντάς τα και υπό το πρίσμα της χριστιανικής ηθικής. Το σχολείο συμμετέχει με δεκατρείς μαθητές που εκπόνησαν οκτώ εργασίες, με υπεύθυνη-καθηγήτρια, την θεολόγο-νοσηλεύτρια Κα. Μελιδώνη Αλεξία.